طراحی نما ترکیبی

ما مشتاق هستیم محیط ، نما و فضای داخلی و بیرونی شما را زیبا کنیم

طراحی نما ترکیبی

نکته ای که در طراحی نماهای ترکیبی باید به آن توجه کرد نوع متریال آن می باشد یک طراح میبایست علاوه بر زیبایی طرح به طول عمر نما نیز توجه داشته باشد گروه معمارآقا مد نظر دارد یک نمای ترکیبی میبایست نیم قرن حداقل عمر کند و از مد هم نیفتد بنابراین طرح هایی را ارئهمیدهد تا ماندگار باشد. در چند سال اخیر نماهای ترکیبی ساختمان، محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر انواع نما کسب کرده‌اند. در ایران نمای ساختمانِ ترکیب سنگ و آجر به‌ وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل وجود مزایای بالا، همواره با افزایش محبوبیت و فروش در بازار مصالح ساختمانی روبرو است.

همانطور که پیش تر در معمارآقا  اشاره شد نمای هر ساختمانی اولین جاذبه ی آن می باشد و تا حدودی هویت اصلی ساختمان را بازگو می کند. همچنین در بعضی از پروژه ها نما بیانگر معماری داخلی بنا نیز می باشد. استفاده از متریال آجر در سراسر کشور  مخصوصا ایران بسیار متداول و رایج است و یکی از مزیت های آن سازگاری با اقلیم این کشور می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت طراحی شاهد بسیاری از کاربرد های چنین متریالی در سبک های مدرن هستیم که به نوعی سنت و مدرنیته را به هم پیوند می دهند

ترکیب سنگ و آجر

ترکیب سنگ و آجر، در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و… با کاربری های مختلف قابل استفاده میباشد. به طور کلی یکی از پرکاربردترین سبک طراحی نما در کشور عزیزمان ایران میباشد.
وجود آجر در این پوشش باعث افزایش کارایی و مزیت های آن می شود. مهم ترین دلایل انتخاب آن توسط معماران یا صاحبان ساختمان، در ابتدا مقاوت بالا، طول عمر زیاد و سپس قیمت مناسب آن نسبت به زیبایی که دارد مورد انتخاب قرار میگیرد. آجرنمای استفاده شده در نمای ترکیبی سنگ و آجر، در دمای بالای کوره‌های آجرپزی تولید میشوند و این موضوع باعث افزایش مقاوت آنها نسبت به شرایط بیرونی می‌شود. این نمای پرطرفدار می‌تواند طول عمر زیادی داشته باشد.
رنگ استفاده شده در نمای آجری ترکیب با سنگ، بر خلاف دیگر انواع نما، رنگ مصنوعی نمی باشد بلکه این رنگ به دلیل حرارت بالای کوره در هنگام ساخت آجرها شکل میگیرد. همین اتفاق باعث نمای مذکور در مقابل اشعه uv و نور مستقیم آفتاب با تغییر رنگ اتفاق نیافتد.
همینطور این آجرها، به دلیل ساختار داخلی خود، آب را از خود دفع میکنند و به همین خاطر، آب، باران های اسیدی و غیره  اثر تخریبی را بر روی آن نخواهند گذاشت.
البته آجرهای نما، خود انواع مختلفی دارند که رایج‌ترین آنها، نمای آجر نسوز هست. این نما مقاوم‌ترین نوع در بین آجرهاست. نمای آجر نسوز حتی توانایی تحمل دمای بیشتر از 1500 درجه را داراست. همین موضوع باعث شده تا از آن در ساخت دیوار کوره‌ها، ساختمان‌های کارگاهی و… استفاده کنند.
علاوه بر این مقاومت بالای آنها در مقابل حرارت و نور خورشید، باعث محبوبیتشان در استان‌های جنوبی کشور شده است. در نهایت کیفیت ساختاری بالای این نمای آجری، باعث می‌شود تا از آنها به عنوان یک عایق مناسب صدا، گرما و سرما نیز استفاده کنند. در کنار تمامی اینها، سنگ به کار رفته در نمای سنگ و آجر، مقاومت بالایی در مقابل نور خورشید، دما و حتی آتش‌سوزی دارد. همینطور تنوع بالای آن می‌تواند باعث افزایش زیبایی کل بنا میشود. باید دقت داشت که، مقاوت سنگ در مقابل باران های اسیدی و شرایط آب و هوایی نسبت به آجر کمتر است. از همین رو در هنگام خرید باید به این موضوع توجه کرده و سنگ با کیفیتی را انتخاب کرد.

ترکیب سنگ یا آجر با پنل های جی اف آر سی

بتن جی اف آر سی gfrc  یک نوع کامپوزیت است.  با داشتن تمام مزیت‌های بتن معمولی مقاومت کششی و خمشی بسیار بالایی دارند که آن را می‌توان به اشکالی مختلف برای کاربردهای مختلف استفاده کرد.  مزایای فراوان بتن gfrc  باعث شده استفاده آن در دنیا  مخصوصاً  کشورهای توسعه‌یافته رو به افزایش هست.  ولی در کشور ما این محصول فعلاً فقط در پروژه‌های خیلی خاص و لاکچری استفاده می‌گردد.  چون خیلی از طراحان و معماران هنوز آشنایی کامل با نمای gfrc ندارند.  با نمای جی آر سی هیچ‌گونه محدودیتی در طراحی وجود ندارد و دست معماران و طراحان نمای ساختمان برای اجرایی کردن روی‌هایشان کاملاً باز است. همچنین امکان ایجاد رنگ‌های مختلف در نمای grc  جی ار سی  بدون محدودیت وجود دارد.

در طراحی هایی که گروه معمارآقا در زمینه طراحی جی ار سی داشتیم چند موضوع باعث این شده که در شهر تهران کمتر از این طرح استفاده شود یک وزن زیاد پنل های جی ار سی هست که در مواقعی بخواهیم از این پنل بیشتر در طراحی استفاده شود باید سازهای جدا برای آن در نظر گرفت و بعد شیوه نصب آن هست بدلیل فضایی حدود حداقل25 سانت در پشتکار ضوابط شهرداری نمیگذارد تا از این سبک استفاده شود و اینکهاز این سبک بیشتر میشود برای سایبان هم استفاده کرد ولی نکته مهم طول عمر نمای ساختمان می باشد که خود را متمایز کرده نسبت به بقیه متریال ها 

جهت مشاوره و چگونگی خدمات گروه معمار آقا با ما تماس بگیرید تا از دانش، تجربه و تخصص ما بهره مند شوید.

09128340321 (مقداد جعفری )